msgbartop
msgbarbottom

17 Mar 12 Javascript kodu ile galaksiyi ele geçiren robot programlamak

Bilenler bilir Stargate’in dizi versiyonlarında (SG-1 ve Atlantis) Replicator denilen robotumsu (daha çok legoya benzeyen) yaratıklar var. Bunların olayı (isimlerinden anlaşılacağı üzere) devamlı kendilerinin kopyalarını çıkarmak ve buna engel olmaya çalışan herşeyi yok etmek. Basit aslında. Bu arada insanları ve diğer yaratıkları öldürmekten de geri kalmıyorlar.

Neyse, bunlar programlanmış makineler oldukları için illaki  yeniden programlanabilirler. Tabiki dizideki kahramanlarımızda bunu yaparak kötü makineleri durdururlar veya farklı amaçlara yönlendirirler farklı zamanlarda.

Peki böyle bir aletin kodu neyle nasıl yazılmıştır derseniz, o zaman filmlerden birinden(Stargate – The Ark of Truth) aldığım bir ekran görüntüsü aşağıda. Koddan da anlayacağınız üzere basit bir web sitesi kodundan alınıp ekrana yansıtılmış. Bilmeyenler için özet geçeyim. 3 adet fonksiyon var, birincisi bir web sayfasında bir select box’dan seçtiğiniz bir siteye yönlendiriyor sizi, diğerleri de ekranda popup açıyor. Yani replikatörlerimizin içinde popup açma kodu bile var :) Belki de reklamcı replikatordür bunlar.

bir javascript kodu

Tags: , , ,

Leave a Comment